Skip to main content
search
0

Miejsca, w których wykonywane są różne zabiegi kosmetyczne, muszą być bezpieczne zarówno dla personelu, jak i klientów. Obowiązek sterylizowania narzędzi pracy regulują przepisy nałożone przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Dlatego też każdy salon kosmetyczny oraz gabinet medycyny estetycznej potrzebuje urządzeń, które usunął bakterie oraz drobnoustroje. Jaki sprzęt do sterylizacji wybrać? Jakie wymogi powinny spełniać? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.

Spis treści:

1. Sterylizacja narzędzi kosmetycznych – dlaczego jest tak ważna?
2. Urządzenia do sterylizacji salonu kosmetycznego – autoklaw i sterylizator kulkowy
3. Urządzenie do sterylizacji salonu kosmetycznego – jakie wybrać?

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych – dlaczego jest tak ważna?

Zachowanie sterylnej czystości w kabinetach kosmetycznych powinno być priorytetem takich miejsc. Klienci muszą być chronieni przed groźnymi dla zdrowia i życia patogenami. Dezynfekcja oraz sterylizacja to obowiązek, a nie przestrzeganie zasad higieny może mieć dla właściciela salonu przykre konsekwencje. Podczas nawet najprostszych zabiegów, może zdarzyć się tak, że dojdzie do przerwania ciągłości skóry, a takie miejsce staje się otwarte na grzyby, bakterie i wirusy. Do najczęstszych rodzajów zakażeń, do których dochodzi w salonach kosmetycznych, zaliczamy: zakażenia grzybicze (Candida, Pityrosporum ovale), zakażenia wirusowe (HIV, HPV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C), zakażenia bakteryjne (gronkowiec, paciorkowiec), zakażenia pasożytnicze.

Urządzenia do sterylizacji salonu kosmetycznego – autoklaw i sterylizator kulkowy

Jednym z popularniejszych urządzeń służącym do sterylizacji narzędzi kosmetycznych jest autoklaw. Za jego pomocą w szybki sposób możemy pozbyć się grzybów oraz wirusów szkodliwych dla zdrowia. Służy głównie do sterylizacji przyrządów tnących i kłujących. Autoklaw musi posiadać certyfikat CE oraz zostać wyprodukowany zgodnie z wymogami normy europejskiej EN ISO 13060 – normy, która określa, w jaki sposób powinny być konstruowane sterylizatory parowe. Sterylizator kulkowy to wciąż urządzenie chętnie wykorzystywane w wielu salonach kosmetycznych. Wypełnione jest ono małymi szklanymi kulkami, do których wkłada się narzędzia. Służy do szybkiej oraz częstej sterylizacji różnego rodzaju narzędzi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii autoklawów sprawdź artykuł: Historia autoklawu – jak powstał?

Urządzenie do sterylizacji salonu kosmetycznego – jakie wybrać?

Podsumowując, w temacie sterylizacji salonu kosmetycznego musimy trzymać się pewnych zasad i przepisów oraz słuchać jednostki sanepidu, która odpowiada za czystość w Waszym rejonie. Pamiętajmy, że jesteśmy zobowiązani do używania certyfikowanego sprzętu. Jeżeli nie dysponujemy budżetem na zakup takich urządzeń, usługę sterylizacji możemy zlecić zewnętrznej firmie. Sprawdź nasze autoklawy kosmetyczne lub przeczytaj o rodzajach autoklawów w artykule: Klasy autoklawów – jak je dzielimy?

Leave a Reply

Close Menu