Klasy autoklawów – jak je dzielimy?

Autoklaw staje się podstawowym urządzeniem wykorzystywanym podczas pracy w salonie kosmetycznym. Z całą pewnością jest on niezastąpiony i pozwala zachowywać najwyższy stopień bezpieczeństwa, oraz higieny, które są niezbędne w miejscach, w których ma się styczność z tyloma klientami. Bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, czym jest taki autoklaw i, w jaki sposób podzielić można jego klasy, ponieważ są one aż trzy!

Spis treści:

  1. Czym jest autoklaw?
  2. Jak dzieli się klasy autoklawów?
  3. Autoklaw klasy N
  4. Autoklaw klasy S
  5. Autoklaw klasy B

Czym jest autoklaw?

Na samym początku na pewno warto wspomnieć, czym w ogóle jest autoklaw. Dzięki temu łatwiej będzie można zrozumieć jego zastosowanie, oraz ważność, jaką pełni w salonie kosmetycznym. Przede wszystkim autoklaw to urządzenie, które służy do skutecznego odkażania sprzętów używanych podczas zabiegów, takich jak manicure, czy pedicure. Oczywiście wszystkie akcesoria i elementy użyte podczas wykonywanych zabiegów i pielęgnacji, powinny zostać zdezynfekowane w profesjonalnym autoklawie. W ten sposób zapobiega się namnażaniu bakterii i przenoszeniu ich na klientów. Więcej o historii autoklawów kosmetycznych przeczytasz w artykule: Historia autoklawu – jak powstał?

Jak dzieli się klasy autoklawów?

Na rynku dostępne są różne autoklawy. Podzielone są one na trzy klasy. Ich klasyfikacja w dużej mierze zależy od przeznaczenia akcesoriów, które zostaną w nim zdezynfekowane. Warto się z nim zapoznać, aby mieć pewność, które z nich powinny znaleźć się w salonie kosmetycznym.

Na który autoklaw warto się zdecydować? Zobacz nasze modele autoklawów!

Autoklaw klasy N

Autoklawy klasy N to najniższa klasa tych urządzeń. Są one przeznaczone przede wszystkim do sterylizacji najprostszych akcesoriów, które nie wymagają specjalnego traktowania. Najczęściej umieszczane są tam właśnie lite i nieopakowane wsady. W tym autoklawie nie ma zainstalowanej pompy próżniowej, co sprawia, że nie ma możliwości dokładnej dezynfekcji wsadów wgłębionych lub bardziej złożonych.

Autoklaw klasy S

Jest to model pośredni. W tym przypadku możliwe jest zdezynfekowanie większości sprzętów, poza tymi o budowie kapilarnej. Idealnie sprawdzają się akcesoria pojedyncze, jak i wielowarstwowe. Jest to polecane urządzenie w salonach kosmetycznych, które korzystają z prostych narzędzi.

Autoklaw klasy B

Jest to model o najwyższej jakości. Nazywane są one również autoklawami medycznymi. Ich największą zaletą jest to, że można w nich zdezynfekować wszystkie możliwe narzędzia. Dzięki temu są również bardzo precyzyjne i bezpieczne. Sterylizować w nich można nawet wszelkiego rodzaju wyroby medyczne. Polecane są one zwłaszcza do dużych salonów, które proponują skomplikowane zabiegi wymagające użycia wielu złożonych narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *