Historia autoklawu – jak powstał?

Autoklaw jest jednym z urządzeń, bez których trudno jest się obejść w salonach kosmetycznych, oraz niektórych gabinetach lekarskich. Jest to bowiem sprzęt służący do dezynfekcji narzędzi, które używane są na przykład podczas zabiegów lub pielęgnacji. Ich odkażanie jest niezwykle istotne, ponieważ zapobiega przenoszeniu się bakterii i innych drobnoustrojów na pozostałych pacjentów. Właśnie dlatego zawsze warto wybierać autoklawy najwyższej jakości.

Spis treści:

  1. Kiedy zaczęła się historia autoklawu?
  2. Czym pierwotnie miał być autoklaw?
  3. Jak powstanie autoklawu wpływa na teraźniejszość?
  4. Jak działa?

Kiedy zaczęła się historia autoklawu?

Historia autoklawu sięga aż 1679 roku. To właśnie wtedy powstał jego pierwowzór, który stworzony został przez francuskiego naukowca i fizyka. Denis Papkin, bo tak się nazywał ten twórca, swój pierwszy autoklaw nazwał kotłem Papkina, co faktycznie nazwę wzięło od jego nazwiska. Zaprezentowany został w Londynie, gdzie ugotowany w nim został podany obiad. To od niego swój początek wzięły szybkowar, oraz kocioł parowy.

Czym pierwotnie miał być autoklaw?

Autoklaw na samym początku swojego istnienia miał być urządzeniem, które wykorzystywać miało zachodzące procesy chemiczne, oraz fizyczne, które miały doprowadzić do podgrzania wody do wysokiej temperatury. Wszystko to oczywiście w szczelnie, hermetycznie zamkniętym pojemniku. Dzięki podgrzaniu wody w tak zamkniętym urządzeniu, w autoklawie powstawała para wodna, która wywoływała również wzrost ciśnienia. Takie zjawisko okazało się bardzo przydatne w wielu sektorach.

Szukasz autoklawu na miarę Twoich potrzeb? Autoklaw kosmetyczny w Twojmotylek.pl

Jak powstanie autoklawu wpływa na teraźniejszość?

Obecnie autoklaw jest niezastąpiony i wykorzystywany w wielu sektorach życia codziennego. Nowoczesne autoklawy na całe szczęście są jednak dużo mniejsze od swojego pierwowzoru, dzięki czemu zajmują mniej miejsca i są bardziej mobilne. Wbudowane zostały również dodatkowe funkcje i wszystko to sprawia, że idealnie spełniają swoją rolę. Obecnie stosowane są głównie do dezynfekcji różnych sprzętów. Między innymi w szpitalach, czy salonach kosmetycznych.

Jak działa?

Przede wszystkim autoklaw wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie akcesoria mają kontakt z kolejną osobą, czyli w gabinetach dentystycznych, czy w salonach tatuażu. Ich głównym zadaniem jest zabijanie bakterii, wirusów i różnych form mikroorganizmów. Dzięki temu odkażone sprzęty są gotowe do ponownego użycia i są w pełni bezpieczne dla każdego, kto znów będzie z nich korzystał. Więcej o tym jak działa autoklaw przeczytasz w artykule: Autoklaw kosmetyczny – do czego służy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *