Autoklawowanie to jedna z najskuteczniejszych metod sterylizacji różnego rodzaju narzędzi i materiałów. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia, czyli autoklawy, które umożliwiają utrzymanie wysokiego ciśnienia i pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń i żywych mikroorganizmów.
W jakich branżach stosuje się autoklawy? Oto najpopularniejsze przykłady.
- Branża kosmetyczna
- Branża stomatologiczna
- Branża spożywcza
Branża kosmetyczna
Każdy gabinet kosmetyczny zobowiązany jest dbać o sterylność używanych przyrządów. Pęsety, dłuta, różnego rodzaju końcówki urządzeń i maszyn - wszędzie tam zbierają się wirusy i mikroorganizmy. W tym celu wykorzystywany jest właśnie autoklaw kosmetyczny, który pozwala na pozbycie się z narzędzi wszelkich zanieczyszczeń i substancji mogących zaszkodzić klientom. Warto dodać, że aktualne prawo regulujące działalność gabinetów kosmetycznych zakłada konieczność posiadania przez salony autoklawu kosmetycznego, a Sanepid regularnie kontroluje przestrzeganie tych przepisów.
Sprawdź nasze autoklawy kosmetyczne – Twojmotylek.pl
Branża stomatologiczna
Ilość narzędzi i przyrządów wykorzystywanych przez stomatologów jest wręcz niepoliczalna. Jama ustna to obszar szczególnie narażony na rozwój wirusów i drobnoustrojów, które bez sterylizacji narzędzi mogłyby być przenoszone na kolejnych pacjentów. Stosowanie autoklawu w tej branży jest zatem bezwzględną koniecznością. Eliminacja wszelkich zarodników, grzybów i innych szkodliwych zanieczyszczeń w tym przypadku także jest uregulowana prawnie. Proces sterylizacji musi spełniać wymogi normy EN 17665-1 i być zgodny z przepisami. Duża eksploatacja urządzeń w ciągu dnia wpływa także na budowę autoklawu stomatologicznego, który musi być niezwykle wytrzymały i szybki.
Branża spożywcza
Autoklawy w branży spożywczej stosowane są m.in. w zakładach mięsnych czy owocowo-warzywnych. Różnią się one nieco od tych z branży kosmetycznej czy stomatologicznej. Skonstruowane są w taki sposób, aby możliwe było bezpieczne sterylizowanie i pasteryzowanie produktów: m.in. puszek, słoików czy opakowań elastycznych. Za pomocą autoklawów przeprowadza się procesy gotowania, wygrzewania w próżni, gotowania ciśnieniowego, pasteryzacji, a także sterylizacji w parze lub w wodzie. Autoklaw spożywczy jest także chętnie wykorzystywany przez pszczelarzy, wędkarzy czy właścicieli domowych gospodarstw.
Jak widać, autoklaw to urządzenie znajdujące swoje zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Dziś wymieniliśmy jedynie kilka z nich. Autoklaw wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie stosowane urządzenia muszą być sterylne i jałowe. O tym jak dzielimy autoklawy kosmetyczne przeczytasz w artykule: Klasy autoklawów – jak je dzielimy?